جايزه خواننده مصاف سید حمزه موسوی علی اکبر رائفی پور

جايزه: خواننده مصاف سید حمزه موسوی علی اکبر رائفی پور ali akbar rayefi poor mosaf seyed hamze mosavi

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی با خروج آمریکا از برجام،تصمیمات غیرقابل تصور می‌گیریم/ رفتار غیردیپلماتیک مراکش علت مشخصی ندارد ، قاسمی

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ، تاکید کرد: برجام ویژگی‌های خود را دارد و یک توافق چندجانبه و بین‌المللی است و خروج از برجام به سادگی امکان‌پذیر نیست.

با خروج آمریکا از برجام،تصمیمات غیرقابل تصور می‌گیریم/ رفتار غیردیپلماتیک مراکش علت مشخصی ندارد ، قاسمی

قاسمی: با خروج آمریکا از برجام،تصمیمات غیرقابل تصور می گیریم/رفتار غیردیپلماتیک مراکش علت مشخصی ندارد

عبارات مهم : ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ، تاکید کرد: برجام شاخصه های خود را دارد و یک توافق چندجانبه و بین المللی است و خروج از برجام به سادگی امکان پذیر نیست.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی صبحگاه امروز در نشست خبری خود با رسانه ها در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از مباحثی که آمریکا در ارتباط با ماندن در برجام مطرح کرده، مهار فعالیت های کشور عزیزمان ایران در منطقه هست، از دیگر سو در روز پنج شنبه هفته گذشته شاهد مذاکرات کشور عزیزمان ایران و چهار کشور اروپای بودیم، آیا توافق جدیدی بین کشور عزیزمان ایران و اروپا در این ارتباط صورت گرفته است؟ گفت: توافق جدیدی صورت نگرفته است و نخواهد گرفت.

وی ادامه داد: مذاکرات رم در ادامه مذاکراتی بود که در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ انجام گرفت و در این مذاکرات کشور عزیزمان ایران و نمایندگان چهار کشور اروپایی آلمان، فرانسه، ایتالیا و انگلستان حضور داشتند.

با خروج آمریکا از برجام،تصمیمات غیرقابل تصور می‌گیریم/ رفتار غیردیپلماتیک مراکش علت مشخصی ندارد ، قاسمی

قاسمی افزود: در این مذاکرات در مورد پرسشها یمن و مشکلاتی که مردم این کشور با آن روبرو هستند و همچنین انجام کمک های بشر دوستانه به مردم این منطقه بحث و گفت وگو شد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد تصمیم ترامپ در ارتباط با ماندن یا خروج آمریکا از برجام در تاریخ ۲۲ اردیبهشت، گفت: من هنوز سریع می دانم که در این ارتباط آینده نگری و یا صحبتی کنیم. به نظرم کمی باید صبر کرد، ما مردم صبوری هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ، تاکید کرد: برجام ویژگی‌های خود را دارد و یک توافق چندجانبه و بین‌المللی است و خروج از برجام به سادگی امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: برجام شاخصه های خود را دارد و یک توافق چندجانبه و بین المللی است و خروج از برجام به سادگی امکان پذیر نیست. آمریکا در صورت خروج از برجام باید تاوان سنگینی بپردازد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در ارتباط با تصمیم مراکش جهت قطع رابطه با کشور عزیزمان ایران و علت این عنوان تصریح کرد: وزیر خارجه مراکش سه شنبه هفته گذشته به پایتخت کشور عزیزمان ایران آمد و دیداری را با آقای ظریف وزیر امور خارجه در محل وزارت خارجه داشتند. در این دیدار ایشان مباحث و ادعاهایی را مطرح کردند که پاسخ مورد نیاز را از وزیر امور خارجه دریافت کردند. ادعاها و گفته های وزیر خارجه مراکش در این دیدار سرتاسر غلط، نادرست و احتمالا هدایت شده است از کانون های مشخصی بود.

وی ادامه داد: ایشان بعد از بازگشت به مراکش اعلام کردند که مراکش رابطه خود را با کشور عزیزمان ایران قطع می کند و سفارتخانه های دو کشور در پایتخت کشور عزیزمان ایران و رباط بسته خواهد شد.

با خروج آمریکا از برجام،تصمیمات غیرقابل تصور می‌گیریم/ رفتار غیردیپلماتیک مراکش علت مشخصی ندارد ، قاسمی

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان تصریح کرد: ما با توجه به حسن نیت خودمان اطراف بعضی از این ادعاهای غلط و بی ربط بررسی هایی را انجام دادیم و بعد از این بررسی ها پیش از گذشته این اطمینان حاصل شد که این گفت وگوها بی اساس، دروغ و کذب بوده است و هیچ مستندی در ارتباط با آنها وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه با تاکید بر اینکه اقدام مراکش اشتباهی فاحش و استراتژیک بود، افزود: البته این بار اول نیست که مغرب از این نوع سیاست بعد از پیروزی انقلاب اسلامی کشور عزیزمان ایران پیروی می کند و دفعات پیش هم ما شاهد این واکنش‌ها از سوی مغرب بوده ایم و آنها بعد از مدتی از واکنش‌ها خود پشیمان شدند و تلاش کردند که روابط دو کشور به حالت عادی خود بر گردد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ، تاکید کرد: برجام ویژگی‌های خود را دارد و یک توافق چندجانبه و بین‌المللی است و خروج از برجام به سادگی امکان‌پذیر نیست.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار پرسش کننده که آیا می توان این واکنش‌ها مراکش را سیاست هماهنگ شده است از سوی این کشور با بعضی از کشورهای منطقه جهت اعمال فشار به کشور عزیزمان ایران عنوان کرد؟، گفت: شاید بتوان این را مطرح کرد که این اقدام و حرکت مغرب تحت هدایت سایر قدرت ها و بعضی از کشورهای معاند کشور عزیزمان ایران صورت گرفته است آیا که هر چه مقامات مراکش در این ارتباط مطرح کردند سخنان بی ربطی بود و هیچ علت مشخصی جهت این واکنش‌ها غیردیپلماتیک وجود نداشت.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین با بیان اینکه سفیر کشور عزیزمان ایران در مراکش چند هفته قبل با توجه به اتمام ماموریتش به پایتخت کشور عزیزمان ایران بازگشته هست، ادامه داد: با توجه به اینکه سفیر بازگشته بود، سفارت به وسیله نفر دوم اداره می شد که آنها نیز طی روزهای آینده به کشور باز می گردند.

با خروج آمریکا از برجام،تصمیمات غیرقابل تصور می‌گیریم/ رفتار غیردیپلماتیک مراکش علت مشخصی ندارد ، قاسمی

وی همچنین افزود: سفیر مغرب در پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز در همان روز سه شنبه به همراه وزیر امور خارجه کشورشان پایتخت کشور عزیزمان ایران را ترک کرد و به مغرب بازگشت.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه آمریکا اگر تصمیم بگیرد که از برجام خارج شود باید تاوان سنگینی را در این ارتباط بپردازد، افزود: در همین چارچوب نگاه جهانیان نیز به آمریکا عوض کردن می کند گرچه بدعهدی و پیمان شکنی آمریکایی ها مساله جدیدی نیست ولی در صورتی که آمریکا از برجام خارج شود این عنوان تصویر روشن تری را از آمریکا ارائه می کند و اعتماد دیگر کشورها به آمریکا کمتر از گذشته خواهد شد آیا که آنها متوجه می شوند که هیچ تضمینی وجود ندارد که آمریکا به تفاهم ها و توافقاتی که کرده پایبند باشد و آن را ادامه دهد.

وی با بیان اینکه کشور عزیزمان ایران تدابیر مورد نیاز را در ارتباط با بحث برجام اندیشیده هست، گفت: در صورت خروج آمریکا از برجام، تصمیماتی که غیرقابل تصور جهت آمریکا خواهد بود اتخاذ می کنیم و همان طور که گفتم در این زمینه تدابیر مورد نیاز در نظر گرفته شده است است.

قاسمی تاکید کرد: کشور عزیزمان ایران نخستین کشوری نخواهد بود که از برجام خارج می شود. ما با درایت روند تحولات را دنبال می کنیم و اگر برجام جهت مردم کشور عزیزمان ایران سودی نداشته باشد و نتواند منافع مردم کشور عزیزمان ایران را تامین کند، ما قطعا تصمیمات مورد نیاز را در این زمینه اتخاذ می کنیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه به تازگی شاهد بودیم که دادگاهی در آمریکا به صورت غیابی کشور عزیزمان ایران را جریمه شش میلیارد دلاری کرده است و این بار اول نیست که چنین موضوعی از سوی دادگاه های آمریکا تکرار می شود و کشور عزیزمان ایران در برابر این احکام و کارها چه تدابیری اندیشیده است؟، تصریح کرد: این عنوان جدیدی نیست و ما پیش از این شاهد برگزاری محاکم غیابی علیه کشور عزیزمان ایران در آمریکا بوده ایم، دادگاه هایی که کشور عزیزمان ایران در آن حضور نداشته و آنها به دلایل واهی کشور عزیزمان ایران را محکوم کرده اند.

قاسمی با بیان اینکه قطعا وزارت خارجه با همکاری سایر نهادهای ذیربط این مباحث را پیگیری می کند و نسبت به آن بی تفاوت نیست، گفت: این کارها و پیگیری ها تا حصول نتیجه و تحقق آنچه که خواست مااست، ادامه پیدا می کند و ان شاءالله در مقطع مورد نیاز شرح بیشتری از این کارها را بیان می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه نشست خبری خود با رسانه های داخلی و خارجی که زیاد سوالات متمرکز بر عنوان برجام بود، در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه کشور عزیزمان ایران یکی از گزینه های خود را در صورت خروج آمریکا از برجام، خروج از ان پی تی مطح کرده است و آیا امکان دارد در این ارتباط توضیح بیشتری دهید؟ گفت: گزینه های بسیاری در صورت خروج آمریکا از برجام مطرح شده است و از مدت ها قبل بر روی آن مطالعه شده است و این موضوعی که شما اشاره کردید می تواند بخشی از مجموعه گزینه های کشور عزیزمان ایران در این ارتباط تلقی شود که روی آن فکر شده است است و سازوکار آن مورد بررسی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بکارگیری این گزینه ها بستگی دارد که آمریکا به چه شکلی بخواهد برخورد کند و از چه سیاستی در برابر کشور عزیزمان ایران پیروی کند، افزود: من ترجیح می دهم در مورد مکانیزم ها و گزینه هایی که مطرح است صحبت نکنم. بعد از ۲۲ اردیبهشت و تصمیم احتمالی که به وسیله مقامات آمریکایی اتخاذ می شود در این ارتباط زیاد صحبت می کنیم.

قاسمی در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه سال گذشته کشور عزیزمان ایران و افغانستان جهت تدوین سند راهبردی دو کشور در طی شش ماه پنج کمیته تشکیل دادند ولی تاکنون این سند نهایی نشده است و آیا اختلافاتی بین این کمیته ها وجود داشته که نتوانسته اند اقدام به تدوین سند مذکور کنند؟ تصریح کرد: من از کلمه اختلاف استفاده نمی کنم و از تفاوت نظر و نظر ها صحبت می کنم. همان طور که شما اشاره کردید در سفر سال گذشته وزیر امور خارجه به کابل پنج کمیته بین مقامات دو کشور شکل گرفت و این کمیته ها تاکنون در مقاطع متفاوت در پایتخت کشور عزیزمان ایران و کابل نشست هایی داشتند و نتیجه های این کمیته های پنج گانه قرار است مقدمه ای جهت رسیدن به سند جامع همکاری های فیمابین کشور عزیزمان ایران و افغانستان باشد. در همین چارچوب قطعا همه کمیته ها باید به تفاهم مورد نیاز برسند تا ما بتوانیم به عنوان تدوین سند جامع بپردازیم.

وی بیان کرد: فکر می کنم در اکثر کمیته ها به تفاهمات مورد نیاز دست پیدا و به نظر مرضی الطرفین دست پیدا کرده ایم و فکر می کنم در یک یا دو کمیته مباحث همچنان ادامه دارد و بعد از نهایی شدن کار این کمیته ها می توانیم وارد مرحله اجرایی شدن تنظیم سند همکاری ها بین دو کشور شویم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد نتیجه های انتخابات لبنان که روز گذشته برگزار شده است و نظر کشور عزیزمان ایران در این ارتباط، تصریح کرد: لبنان کشور مستقلی است که در آن احزاب و گروه های متفاوت فعالیت می کنند و به شیوه خوبی روند دموکراتیک در این کشور در جریان است و این می تواند نمونه خوبی جهت الگوبرداری جهت بعضی از کشورهای منطقه باشد که در این زمینه دارای مشکلاتی هستند.

قاسمی با تاکید بر اینکه اصل برگزاری انتخابات اقدامی مبارک هست، تصریح کرد: هر آنچه که مردم لبنان گزینش کنند و به آن رای بدهند قطعا مورد حمایت ما و طرف همکاری های کشور عزیزمان ایران خواهد بود. ما به کسانی که توانسته اند اکثریت آرای مردم لبنان را به دست آورند تبریک می گوییم.

وی در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در مورد ادعای یک نشریه آمریکایی در ارتباط با اینکه در جریان سفر ظریف به نیویورک، وزیر امور خارجه کشور عزیزمان ایران با همتای سابق آمریکایی خود جان کری گفت وگوهایی در مورد برجام داشته هست، گفت: در سفر اخیر آقای ظریف به نیویورک که جهت شرکت در اجلاس عالیرتبه صلح پایدار صورت گرفته بود، ایشان از این وقت استفاده کردند و با بیش از ۳۰ شخصیت، اندیشمند، فرهیخته و همچنین افراد سیاسی از جمله بعضی از اعضای حزب دموکرات و جمهوریخواه آمریکا و همچنین اعضای عضو بعضی از اندیشکده های آمریکایی و تحلیلگران دیدار و گفت وگو داشتند و با رسانه های متفاوت نیز صحبت کردند و به تشریح مواضع کشور عزیزمان ایران پرداختند.

قاسمی با بیان اینکه افرادی که با آنها صحبت و گفت وگو شد طیف های مختلفی بودند، ادامه داد: این بخشی از دیپلماسی عمومی است که ما باید در این مسیر فعالیت بیشتری داشته باشیم.

وی همچنین با تایید دیدار ظریف با کری در جریان این سفر، تصریح کرد: آقای کری سمت دولتی ندارند ولی به عنوان یک شخصیت سیاسی که با کشور عزیزمان ایران کار کرده اند و می تواند تاثیرگذار باشد صحبت و گفت وگو شد آیا که ما آمریکا را فقط ترامپ و دولت فعلی این کشور نمی دانیم. در ایالات متحده افراد مختلفی هستند که دارای نگاه های متفاوت نسبت به پرسشها منطقه و دنیا هستند و می توانند مورد مشورت قرار بگیرند و تاثیرگذار باشند.

قاسمی در پاسخ به پرسش خبرنگار پرسش کننده مبنی بر اینکه در این دیدار آیا در مورد برجام صحبت شده است است؟ گفت: من در مورد آنچه که در این گفت وگوها مطرح شده است صحبت نمی کنم و برجام نیز می تواند یکی از مباحث مورد بحث باشد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در مورد برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق و تلاش بعضی از کشورهای منطقه از جمله عربستان جهت تاثیرگذاری در این انتخابات، خاطرنشان کرد: اصل برگزاری انتخابات پدیده مبارکی است و باید انتخابات را به فال نیک گرفت. امیدواریم که انتخابات در عراق به خوبی برگزار شود و آنچه که مدنظر مردم عراق است محقق شود.

وی ادامه داد: با توجه به شاخصه های خاص عراق، کشورهای مختلفی در مجموعه منطقه و فرامنطقه ممکن است که درصدد ایجاد اخلال و مسئله در روند تحولات عراق باشند. همانطور که دیدیم در چند سال گذشته بعضی از حاکم شدن داعش در این کشور حمایت کردند و این گروه تروریستی را مورد حمایت خود قرار دادند ولی با تلاش مردم عراق، آنها توانستند بر این پدیده شوم غلبه کنند و داعش را از این سرزمین بیرون کنند.

قاسمی ادامه داد: کشوری مثل عربستان علاقه مند به توسعه و وجود امنیت در منطقه نیست. استمرار و حاکمیت نوجوان های تازه به قدرت رسیده در این کشور باعث شده است که آنها بقا و استمرار خود را در ایجاد آشوب در منطقه ببینند و با همین نگاه شاهد دخالت های بیجا و غلط سعودی ها در بعضی از پرسشها منطقه بخصوص بحران یمن هستیم.

وی با اشاره به فجایای کارها عربستان در یمن، تصریح کرد: امیدواریم جامعه جهانی با تلاش بیشتری که انجام می دهد این زمینه را فراهم کند که هر چه زیاد بحران در یمن به آخر برسد.

قاسمی همچنین در مورد اقدام اخیر رودی جولیانی یکی از نزدیکان ترامپ در جمع منافقین در ارتباط با برجام و پاره کردن این توافق بین المللی از سوی وی، تصریح کرد: تروریست ها و مدافعین تروریسم هنگامی که کنار هم جمع می شوند کارها غیرخردمندانه ای انجام می دهند و این کارها غیرخردمندانه و نادرست ارزش فکر کردن و پاسخ دادن ندارد. در واقع پاسخ دادن به این افراد که مسئول کشته شدن بسیاری از افراد بیگناه در نقاط متفاوت شده است اند صورت خوشی ندارد و نباید به آن توجه کرد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه نادر قاضی پور یکی از نمایندگان مجلس به دنبال جمع آوری امضا جهت پرسش از وزیر خارجه است که آیا در جریان حمله پلیس فرانسه به خبرنگار صداوسیما، کشور عزیزمان ایران سفیر فرانسه را احضار نکرده هست، گفت: من از ابتدای منتشر شدن این خبر با سفارت کشور عزیزمان ایران در فرانسه در ارتباط بودم و در جریان روند اتفاق ها قرار گرفتم. فیلمبردار صداوسیما جهت تهیه خبر و فیلم از اعتراضات مردم پاریس در جمع آنها حضور پیدا می کند و بعد از اینکه تظاهرات به خشونت کشیده می شود و احتمالا درگیری هایی بین پلیس و مردم انجام می شود و در آن موقع فکر می کنم شیئی که احتمالا سنگ بوده است به سر فیلمبردار صداوسیما برخورد می کند و ایشان با جراحت مختصری روبرو می شوند. در همین چارچوب جهت احتیاط زیاد ایشان به بیمارستان انتقال یافته می شوند تا بررسی های پزشکی صورت بگیرد. از همان ابتدای حضور ایشان در بیمارستان، همکاران ما در سفارت کشور عزیزمان ایران در فرانسه در بیمارستان حضور پیدا می کنند و در جریان این عنوان قرار می گیرند و در نهایت خبرنگار و فیلمبردار صداوسیما از کارها سفارت و همکاری که با آنها انجام شده است تقدیر و قدردانی می کند.

وی با بیان اینکه سفارت کشور عزیزمان ایران در فرانسه عنوان را به صورت جدی دنبال کرده و با وزارت خارجه فرانسه نیز در تماس بوده و یادداشت مورد نیاز را نیز در این ارتباط به آنها داده هست، گفت: من فکر می کنم در بعضی از رسانه ها این عنوان به گونه ای دیگر مطرح شده است است و با آنچه که ما از سفارت کشورمان در فرانسه دریافت کردیم، چندان همخوانی ندارد.

قاسمی خطاب به خبرنگار گفت: در واقع من از این مساله با آن حدتی که شما مطرح کردید مطلع نیستم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا ظریف در جریان سفر اخیر خود به آمریکا با مقامات دولتی این کشور و یا مقامات کنونی وزارت خارجه آمریکا نیز دیدار و مشورت داشته است؟ تصریح کرد: همان طور که اشاره کردم آقای ظریف در این سفر با افراد غیردولتی دیدار و مشورت داشتند و با مقامات دولتی آمریکا دیدار و گفت وگویی انجام نشده است.

وی ادامه داد: ما با هیچ مقام رسمی و دولتی آمریکا در گذشته مذاکره نداشته ایم و در این سفر نیز هیچ ملاقات رسمی با مقامات دولت فعلی آمریکا صورت نگرفته است و همه آنهایی که مورد گفت وگو و مشورت قرار گرفته اند شخصیت های مستقلی هستند که سمت دولتی ندارند.

سخنگوی وزارت خارجه در این نشست مطبوعاتی که بیش از ۶۰ دقیقه به طول انجامید، در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد ادعاهای اخیر مقامات صهیونیستی مبنی بر دست یافتن به اسنادی در ارتباط با فعالیت هسته ای کشور عزیزمان ایران و بیانات مقامات این رژیم مبنی بر اینکه آنها در حمله به یکی از نقاط پایتخت کشور عزیزمان ایران به این اسناد دست پیدا کرده اند، تصریح کرد: من معمولا در مورد بیانات و گزافه گویی های سران رژیم اشغالگر قدس کمتر صحبت می کنم و این بیانات را جدی نمی گیرم.

وی نتانیاهو را شومنی درجه سه بیان کرد که باید تمرین بیشتری کند که جایگاه خود را به عنوان شومن و شعبده باز باز کند، گفت: نتانیاهو دارای مفاسد و پرونده های متعددی در دولت خود است و به روش های متفاوت درصدد انحراف افکار عمومی از این پرونده ها هست. او در همین چارچوب به داستان سرایی می پردازد.

قاسمی بیانات او را دروغین بیان کرد و گفت: این بیانات دروغین نیاز به انجام اقداماتی جهت پیگیری ندارد و طبق گزارش های آژانس و دیگر کشورهای عضو برجام، پرونده کشور عزیزمان ایران در این خصوص براق و روشن است و آنها بارها اعلام کرده اند که کشور عزیزمان ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده است.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در مورد اخبار انتشار یافته مبنی بر اینکه ترکیه قصد دارد حملات جدیدی را به سوریه انجام دهد، این در حالی است که ترکیه در روند آستانه حضور دارد و به نظر می رسد که دو کشور کشور عزیزمان ایران و روسیه با ترکیه در مورد سوریه دارای اختلاف هستند، تصریح کرد: ترکیه کشور مستقلی هست، ما روابط خوبی با این کشور داریم و در زمینه های دوجانبه و پرسشها منطقه گفت وگو و مشورت داریم.

وی با اشاره به موفقیت های روند آستانه، تصریح کرد: روند آستانه تنها روندی است که توانسته به صورت موفقیت آمیز در ارتباط با عنوان سوریه به کار خود ادامه دهد، این همکاری ها بین سه کشور ادامه خواهد داشت و مقامات سه کشور در سطوح متفاوت با یکدیگر در تماس هستند و این تماس ها و گفت وگوها توانسته بسیاری از پرسشها و موانع را برطرف کند و نظر های سه کشور را به یکدیگر نزدیک کند ولی شما باید به این عنوان توجه داشته باشید که بدیهی است که ممکن است کشورها در مورد تمام مباحث هم نظر نباشند و اختلاف نظرهایی بین آنها وجود داشته باشد.

قاسمی با تاکید بر اینکه هیچ کشوری حق دخالت در امور سوریه بدون اذن این کشور را ندارد و باید همه به حاکمیت ملی سوریه احترام بگذارند، تصریح کرد: بدون درخواست دولت سوریه نباید دیگران در امور این کشور دخالت داشته باشند.

وی ادامه داد: ایران، روسیه و ترکیه علیرغم بعضی از اختلاف نظرها در مسیر درستی در ارتباط با این بحران در حال حرکت هستند و امیدواریم که این روند مثبت و رو به جلو ادامه پیدا کند و به حل هر چه سریعتر پرسشها سوریه کمک کند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این پرسش که بعضی از تحلیلگران معتقدند خروج آمریکا از برجام ممکن است باعث انزوای کشور عزیزمان ایران در عرصه بین المللی شود و کار کشور عزیزمان ایران در این عرصه سخت تر خواهد شد، تصریح کرد: خروج آمریکا از برجام همانطور که بسیاری از شخصیت های مطرح بین المللی اعلام کرده اند منجر به انزوای زیاد آمریکا در عرصه جهانی می شود، کشوری که بدعهد است و به تعهدات خود پایبند نیست.

وی با بیان اینکه در صورتی که آنها از برجام خارج شوند در شرایط مشکل قرار می گیرند، اظهار کرد: کشور عزیزمان ایران چندین دهه است که با کینه توزی های آمریکا و بعضی دیگر از هم پیمانانش آشناست و با تحریم های آنها روبرو بوده هست. اوضاع امروز جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در بسیاری از حوزه ها نسبت به گذشته بهتر است و ما با تکیه بر اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی شاید بتوانیم زیاد از گذشته به دستاوردهایی در جهت پیشرفت کشور دست پیدا کنیم.

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد بعضی از اخبار مبنی بر اینکه نیروهای آمریکایی به صورت میدانی در جنگ عربستان علیه یمن حضور دارند، تصریح کرد: من اطلاع میدانی از این عنوان ندارم ولی آنچه که روشن است این است که یمن مورد تجاوز ائتلافی به رهبری عربستان قرار گرفته است و بعضی از کشورهای منطقه و فرامنطقه ای در جهت تسلیح کردن این متجاوزان بر آمده اند و آنها نقش بسزایی در این زمینه دارند.

وی ادامه داد: باید تلاش شود که هر چه سریعتر این بحران آخر پیدا کند و متجاوزان از این تجاوز نابخردانه دست بردارند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به پرسشی در ارتباط با نظر این وزارتخانه در مورد اصلاح طرح مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و همچنین نظرات موافق و مخالفی که در این ارتباط در مجلس مطرح شده است هست، تصریح کرد: متولی این داستان وزارت اقتصاد است و در حوزه سیاست خارجی نیز یکسری ارتباط هایی با این عنوان وجود دارد که مورد پیگیری قرار می گیرد ولی همانطور که گفتم متولی مهم آن وزارت اقتصاد است.

وی ادامه داد: طبیعی است که طبق معمول در مورد یک عنوان نظرات مخالف و موافقی وجود داشته باشد و در همین چارچوب باید صبر کرد و دید که مجلس به چه نتیجه ای می رسد و شاید ما در آن هنگام بتوانیم نگاه خودمان را در این ارتباط زیاد توضیح دهیم.

قاسمی با بیان اینکه در مرحله کنونی باید صبر کنیم تا مجلس کار خود را انجام دهد و وزارت اقتصاد نیز مسئولیت خود را در این زمینه به پیش ببرد، خاطرنشان کرد: ولی این توصیه بسیار مهم است که موافقان و مخالفان برداشت صحیحی از این عنوان داشته باشند و به سمت فهمی نادرست و ناقص در این ارتباط حرکت نکنیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد کارنامه عملکرد معاونت اقتصادی وزارت خارجه که چند ماهی است شکل گرفته هست، تصریح کرد: از شروع کار این معاونت عمر زیادی نمی گذرد و با توجه به این وقت کوتاه نمی توان در مورد عملکرد آن صحبت کرد.

وی با بیان اینکه این معاونت با تمام توان در حال انجام مسئولیت های خود است و در تلاش است که روابط خود را با سایر بخش های اقتصادی کشور تنظیم کند، ادامه داد: امیدواریم طی ماه های آینده بتوانیم کارنامه مشخصی را از عملکرد این معاونت اعلام کنیم.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان در مورد بعضی از اخبار مبنی بر اضافه شدن بعضی از کشورهای تازه از جمله فرانسه به روند آستانه، تصریح کرد: روند آستانه در حال حاضر متشکل از سه کشور است و جهت ورود عضو تازه به این روند باید بین این سه کشور اجماع صورت بگیرد. از سوی بعضی از اعضا اعتقاد هستند که اگر کشور دیگری بخواهد به این روند اضافه شود می تواند دستاوردهای کنونی این روند را با کندی مواجه کند بنابراین اجماع در مورد افزودن عضو تازه در روند آستانه وجود ندارد.

وی افزود: ما آمادگی داریم که مقامات سه کشور عضو آستانه با سایر کشورهای خارج از روند آستانه گفت وگوها و مشورت هایی را در این ارتباط داشته باشند.

قاسمی در پاسخ به این پرسش که آیا گزینه برجام بدون آمریکا می تواند یکی از سناریوهای کشور عزیزمان ایران در صورت خروج آمریکا از برجام باشد؟ تصریح کرد: ممکن است عده ای اعتقاد باشند که آمریکای بدون برجام امکان پذیر هست. من نظر خاصی در این ارتباط ندارم و صحبتی نمی کنم.

وی ادامه داد: طبق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱، طرف های اروپایی و همچنین آمریکا متعهد هستند که به تعهدات خود در برجام عمل کنند که ما متاسفانه در این زمینه شاهد بدعهدی هایی هستیم. آمریکایی ها باید از طرق متفاوت مجاب شوند که تعهدات خود را اجرا کنند و این خواسته ای است که ما بر آن پافشاری می کنیم. این عنوان را با طرف های اروپایی نیز مطرح کردیم و خواهان این هستیم که طرف های اروپایی با جدیت بیشتری از آمریکا بخواهند که به تعهدات خود در برجام عمل کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این پرسش که نظر کشور عزیزمان ایران در مورد حمایت قطر از اقدام مراکش در قطع رابطه با کشور عزیزمان ایران چیست، با توجه به اینکه در هنگامی که ائتلاف سعودی قطر را مورد تحریم قرار داده بود، کشور عزیزمان ایران از قطر حمایت کرد، تصریح کرد: باید به این توصیه توجه کرد که هیچ دو کشوری در مورد تمام پرسشها و مباحث از یک موضع واحد برخوردار نیستند و یک نوع واکنش‌ها نمی کنند. ممکن است یک کشور با کشوری دیگر در مورد خیلی از پرسشها اشتراک نظر داشته باشد ولی در مسائلی نیز اختلاف نظر داشته باشند.

قاسمی همچنین به سیاست اصولی کشور عزیزمان ایران در ارتباط با تعامل با همسایگانش اشاره کرد و گفت: ما بر اساس این سیاست اصولی تلاش داریم روابط مطلوبی با همسایگان خود داشته باشیم و بر ایجاد ثبات و امنیت در منطقه تاکید داریم و این عنوان را نیز باید شما مدنظر قرار دهید که الزاما با هیچ کشوری صددرصد در تمام پرسشها یکسان نمی اندیشیم.

سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای این نشست خبری کشته شدن شش خبرنگار در افغانستان را تسلیت گفت و همچنین فرا رسیدن روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر را نیز گرامی داشت.

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | ارتباط | آمریکایی | وزارت خارجه | مقامات آمریکا | وزیر امور خارجه | وزارت امور خارجه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz